Ráj pro vaše dítě

Pro děti je jejich dětský pokoj mnohem více než jen místo na spaní a odpočinek. Je to prostor, kde se dělají domácí úkoly, hraje se nespočet her a žijí a sní se zde nejpestřejší sny. Jenže i tento kousek domova vyžaduje občas svou rekonstrukci, a to zejména z toho důvodu, že děti postupem času rostou a mění své hodnoty.

Při jejím provádění už musíte počítat i s názorem a nápadem svého dítěte, protože tato pokoj bude sloužit po několik let více funkcím.

Před tím, než začnete studovat různé návody a inspirace, jak obnovit zmíněný prostor, zvažte všechny věci dopředu. Příslušenství, nábytek a barvy, které se dají s postupem času snadněji vyměnit. Měli byste soustředit i na vytvoření dostatečného místa pro zábavu, radost, povinnosti a praktičnost. Dětský pokoj je pro vaše dítě jeho prvním malým domovem, ve kterém bude dělat všechno. Spát, pracovat, bavit se, ale také pokračovat. Pamatovat na to při jejím rekonstrukci je samozřejmostí.

Prostor na spaní

Pokud nevíte jak začít, rozdělte si to na několik částí. Hned na úvod je důležité zajistit vašemu dítěti dostatečný prostor pro odpočinek. I děti potřebují zregenerovat své síly během nočního spaní, tak i my dospělí. U dětí je to však mnohem důležitější, protože se každou hodinou neustále vyvíjejí. Pokud má dítě nedostatek spánku, může u něj dojít k poruchám chování. Může být hyperaktivní, nebo naopak unavené a nesoustředěné.

Dítě by mělo spát v určitých intervalech a délkách. Během celého dne (24 hodin) se určuje v průměru celkový počet hodin spánku na:

  • novorozenec – 16 – 20 hodin spánku
  • 3 až 4 měsíční kojenec – 15 – 20 hodin spánku
  • kojenec ve věku 6 měsíců – 14 -15 hodin spánku
  • kojenec ve věku 9 měsíců a více – 14 hodin spánku
  • dítě od 18 měsíců a ž dvou let – 12 – 13 hodin spánku
  • 3 až 5 leté dítě – 11 hodin spánku
  • 6 až 12 leté dítě – 10 hodin spánku

Zajistit pro dítě kvalitní a ničím nerušené spaní není jednoduché, pokud si nedáte pozor na výběr správných doplňků. Specializované prodejny vám nabídnou kvalitní doplňky od matrací až po originální povlečení . Nezapomeňte jim tento prostor oddělit od ostatních věcí. Ani vy nespavý zřejmě v obývacím pokoji a nechcete, aby vás během spánku něco rušilo. Dítě je na tom podobně s tím, že potřebuje na takový odpočinek mnohem více času.

Nábytek, zdobení a doplňky

Zónu spaní bychom už v základech měli vyřešenou, takže se můžeme pustit do ostatních oblastí. Zvažte osobnost vašeho dítěte a zájmy. Pokud jde o vybírání barev, možností máte několik. Samozřejmě, že i zde záleží na věku a pohlaví. Každopádně je tu nejlepší důvod na popuštěná uzdy ve fantazii.

Pestrobarevné stěny, nebo jeden odstín, na kterém se dá doladit vše ostatní se v dětském pokoji preferuje. Pokud se nemůžete rozhodnout a máte v rodině odlišný věk a pohlaví dětí je ideální volbou rozdělit pokoj na dvě části. Víme, že to není vždy možné, ale děti vyžadují svůj prostor, o kterém byste už před plánováním rodičovství měli přemýšlet.

Dětský nábytek by měl plnit v první řadě své funkce. Dostatek úložného prostoru pro všechny dřevěné hračky , oblíbené knížky, stavebnice a podobné věci, které budou rozvíjet fantazii a motorické schopnosti dítěte.

Prostor na hraní

Toto místo by mělo být velmi inspirativní a živé, takže ani zde nemusíte mít obavu při používání barev a doplňků. V první řadě musíte dbát na základní věc, kterou je bezpečnost. Děti ve svém určitém věku nevědí vždy rozpoznat možné riziko, a proto by to měla být vaše prvořadá úkol. Zajistit jim takový prostor, kde je žádná hrozba nepostřehne. Oblé hrany nábytku, nízké, na míru přizpůsobené židle a pracovní stoly. Dobrou volbou jsou i moderní podlahové polštáře. I když je to multifunkční místnost, měla by vždy působit elegantně.

Pomůže i téma

Někdy je nejlepší pomůckou pro zařízení nové dětského pokoje téma. Oblíbená pohádka, film, nebo postavička. Pokud ji sladíte do konkrétního tónu, vše ostatní už bude jen jednoduchým doplňkem.

Nebo to vezměte z jiného konce. V nejbližším obchodě, nebo na internetu si vyberte celou sestavu dětského (studentského) pokoje a ostatní už nebudete muset možná ani řešit.

Důležité je, abyste dětem nebránili v jejich rozvoji. Když už bude všechno hotové, můžete se spokojeně posadit před svůj nádherný toaletní stolek a říct si, že jste pro své dítě udělali opravdu maximum. Konec konců je to jakási rovnováha, kterou si možná ani neuvědomujeme. Mnozí rodiče čekají od svých dětí úplatu, že se o nich ve starším věku postarají. Jenže to není splacení žádného dluhu, je to jakási morální a lidská povinnost. Odplatit to můžeme potom zase na vlastních dětech, kterým dáme přesně to, co jsme dostali v dětství my.