Nábytek z lepenky

Nábytek z lepenky je svojí výrobou ekologický a stabilní.

Lepenkový nábytek, který byl největším hitem v 60. letech, je dodnes nepřekonatelně cenově nejvýhodnější. Existuje sice už jen málo obchodů s tímto nábytkem a jejich nabídka se většinou zaměřuje na nábytek stavěný na míru, ale prohlédnout si webové stránky takových obchodů se určitě vyplatí.

Pevné a ekologické

Kdo si myslí, že takové zařízení nemůže vyhovovat potřebám každodenního života, ten se pořádně mýlí. Před pár lety v jednom televizním pořadu provedli test. Čtyři stolečky z vlnité lepenky tehdy bez problémů udrželi auto vážící 1,5 tuny. Tato stabilita je dosažena oblouky, vlnami v lepence. Tlak se rovnoměrně rozloží. Obecně platí: Čím větší je vlna v lepence, tím více hmotnosti unese. Nejnověji se na lepenkový nábytek používá sulfátový papír s dlouhými vlákny, protože lepenky z makulatury se stanou rychleji lámavé. Do sklepa nebo koupelně bychom však i přes tuto stabilitě měli zvolit police z jiného materiálu. Nábytek z lepenky vstřebává vlhkost a je nutné chránit je před postříkáním vodou, protože časem se lepenka znehodnotí a nábytek se zhroutí. Nábytek z lepenky vydrží podle funkce až deset let.

Design z vlastní ruky

Po dodání nového lepenkového zařízení do bytu nás čeká ještě kousek práce. Postavení netrvá dlouho. Nábytek z lepenky se však zasílá v neopracovaném stavu a kdo by už jen chtěl mít lepenkových-hnědé židle a stoly? Zde je třeba fantazii. Buď přijdou do akce štětce a barva nebo je můžeme potáhnout kožešinou, zda oblepit jejich fólií. Lakový nátěr má samozřejmě tu výhodu, že chrání materiál a to i před vlhkostí. Pokud někomu dojdou dobré nápady na dotváření, zůstane mu stále inspirace z fotek z 60. a 70. let. V té době to byl ideální inventář. Dali se zcela snadno a jednoduše složit a vzít s sebou. I dnes jsou právě z tohoto důvodu ideální pro studenty nebo lidi, kteří se musí kvůli práci často stěhovat. Postel z lepenky váží jen kolem 20 kilogramů a složená se směsí do kufru auta.

Nápad vyrábět nábytek z lepenky dostal na konci 60. let německý designér Peter Raacke. Během svého života nakazil svými nápady mnoha umělců. Stejně i architekta Franka Gehryho, který vyráběl dokonce designérský nábytek z lepenky.