Malá městská zahrádka – okrasná i užitková

I malá zahrádka ve středu města umí přinést úrodu a zároveň potěšit své majitele záplavou květů.

V tomto případě jsme užitkovou část řešili jako zvýšený záhon, který přímo navazuje na zapuštěnou terasu. Okrasný záhon lemuje nevelký trávník a zakrývá sousední plot. Jelikož zahrada je většinu dne ve stínu, volili jsme rostliny, které nepotřebují celodenní slunce – hortenzie, náprstníky a funkie.

Technické detaily

Opěrný zeď je vyzděný z pálených cihel, které byly impregnovány proti nasiakavaniu vlhkosti. Při konstrukci zídky jsme navíc použili nopové fólie a do zídky zakomponovali drenážní otvory. Mnohdy se na tyto drobné detaily zapomíná, což bývá příčinou pozdějších technických problémů, zejména v období velkých dešťů.

Vzácné slunce

Užitná část je navíc situována v místě, kde nejdéle svítí slunce. Jelikož je zahrádka ze tří stran obklopená třípodlažní budově, toto místo je nanejvýš vzácné. Proto při projektování hlavně takových malých pozemků dávejte pozor, kde je stín a kde je nejdelší sluneční svit.

Nápověda z přírody

Pokud jste koupili pozemek a přemýšlíte co kam zasadit, nejdříve ho pozorujte. Zahrada, která byla delší neudržovaná vám ukáže, kde se rostlinám daří dobře a kde naopak neroste nic. Všímejte si veškerou „plevel“, mech, vlhké i suchá místa. Mnoho faktorů, jako kvalita půdy nebo přirozené srážky víte samozřejmě uměle upravit, ale pokud chcete mít zahrádku s co nejmenší údržbou a nechce se vám do ní investovat, budete se jí muset maximálně přizpůsobit.