Luxusní vinylové desky – pružné VS. rigidní vinyl. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozdíly mezi luxusními vinylovými deskami s pružným a pevným jádrem jsou mnohem hlubší, než naznačují jejich názvy. Při rozhodování mezi těmito variantami podlah je třeba vzít v úvahu mnoho věcí.

Při instalaci ve vhodném prostředí mohou oba tyto typy luxusních vinylových desek vytvořit podlahu Vašich snů. Tento článek se bude zabývat četnými výhodami luxusních vinylových dlaždic, podobnostmi, nejlepšími aplikacemi pro luxusní vinylové desky Rigid Core a Flexible a tím, čím se od sebe tyto varianty podlahových dlaždic liší.

Luxusní vinylová prkna s pružným a pevným jádrem. Podobnosti a výhody

Když mluvíme o luxusních vinylových dlaždicích, luxusních vinylových prknech a luxusních vinylových podlahách, všechny spadají do celkové kategorie luxusních vinylových dlaždic (LVT). Pro účely tohoto článku spadá vše v rámci kategorie LVT do dvou podkategorií: Pružné nebo tuhé jádro. Ale co to vlastně LVT je?

LVT se skládá z polyvinylchloridových vrstev, které se označují jako vinyl. Na vinylovém jádru leží vrstva s potiskem, která zobrazuje design a barvy LVT. Dále následuje ochranná vrstva proti opotřebení a uretanový povlak, který udrží odolnou dlažbu ve skvělé kondici po dlouhou dobu. I když ne všechny Flexible LVT jsou lepené, častěji tomu tak je. U těchto lepených výrobků je třeba před pokládkou položit dodatečnou podkladovou vrstvu. LVT s pevným jádrem jsou prkna, která se spojují zacvaknutím.

Flexible i Rigid Core LVT nabízejí snadnou instalaci. Mohou napodobovat možnosti podlah, jako je autentický kámen a pravé dřevo, za nižší cenu než skutečné (jedna je mnohem menší – o tom později) a bez veškeré průběžné údržby a každoroční údržby. Pokud tedy jde o péči a údržbu luxusních vinylových dlaždic, můžete trávit méně času starostmi nebo prací na podlahách a více času si užívat jejich krásu. Další podobností je obrovské množství dostupných stylů. A konečně, jak bylo zmíněno výše, obě jsou vybaveny odolnou vrstvou proti opotřebení, která odolává místům s vysokým provozem, vlhkosti, hrajícím si dětem, domácím mazlíčkům a dalším vlivům.

Pružná luxusní vinylová prkna

Flexibilní luxusní vinylové desky jsou nejčastěji lepené, což usnadňuje instalaci a poskytuje nejbezpečnější podlahu. Jednou z věcí, díky níž je lepení tak výhodné, je stabilita. Další je použití ve větších místnostech díky této stabilitě. Pokud se ve větší místnosti rozhodnete pro prkna s kliknutím, budete se potýkat se stabilitou spár, která je, no, méně stabilní.

Metoda lepení zvyšuje přilnavost k podkladu, což znamená, že podlaha se nebude tak často zvedat nebo odhalovat místa opotřebení ve švech. Je však nezbytné začít s rovným, zcela rovným podkladem, protože nedokonalosti čehokoli menšího mohou prosvítat skrz podlahu a nakonec poškodit její spodní stranu. Kromě toho, zatímco u podlah LVT s kliknutím, jako je Rigid Core, je snazší instalovat je svépomocí, u lepených dlaždic Flexible se často doporučuje profesionální instalace.

Pokud si vyberete flexibilní luxusní vinylové desky, připravíte se na snadnější výměnu podlahy, pokud se pro ni někdy rozhodnete. S malým úsilím můžete prkna odstranit a vyměnit, nebo ještě snadněji na ně nainstalovat novou podlahu. Tato snadnost se hodí i v případě, že je třeba vyměnit jedno prkno nebo část podlahy. Zatímco flexibilní LVT a LVT s tuhým jádrem se v této situaci vyměňují poměrně snadno, u flexibilní LVT je to mnohem snazší, protože se nejedná o sérii do sebe zapadajících prken, kdy každé z nich vyžaduje odstranění, dokud se nedostanete k tomu, které je třeba vyměnit.

S oběma variantami LVT ušetříte peníze oproti autentickému kameni nebo podlaze z pravého dřeva, ale s Flexible LVT ušetříte více. To už je výhodná koupě.

Luxusní vinylové desky s tuhým jádrem

LVT s tuhým jádrem se jmenuje příznačně, protože je v jádru tuhá a neohýbá se jako pružná LVT. Tato LVT využívá snadnou instalaci na kliknutí prostřednictvím systému pero a drážka a instaluje se tak, aby se vznášela nad podkladem. Pokud hodláte instalovat Rigid Core LVT svépomocí, nemusíte používat lepidla ani volat profesionály.

LVT Rigid Core je 100% voděodolná, neuvěřitelně snadno se udržuje a je příjemná na nohou. Jádro Rigid Core je silnější než standardní vinylové desky a flexibilní LVT. To znamená větší trvanlivost, což znamená, že je odolnější vůči opotřebení v každodenním životě. Kromě opotřebovávací vrstvy, vinylové vrstvy nad jádrem a často přidávané podkladové vrstvy, která pohlcuje zvuk a poskytuje dodatečný komfort, má tato LVT silné, tuhé jádro vyrobené z kompozitního jádra ze dřeva nebo plastu a kamene. Toto jádro zvyšuje odolnost, takže podlaha vydrží déle.

Stejně jako jsou flexibilní LVT vhodné pro větší místnosti, jsou LVT s pevným jádrem vhodnější pro menší prostory. Navíc pokud jde o podklady, kde se vyskytuje větší vlhkost, jako jsou místnosti pod úrovní terénu, sklepy nebo kdekoli, kde by mohlo dojít k zaplavení, je vhodnější použít systém Rigid Core.

Jednou z obrovských výhod podlah Rigid Core LVT je jejich vyšší odolnost než u dřevěných podlah. Kvůli náchylnosti na vlhkost nepřipadá v úvahu instalace podlah z pravého dřeva v koupelnách, kuchyních a dalších prostorách s vysokou vlhkostí. S podlahou Rigid Core LVT však můžete díky její voděodolnosti dosáhnout velmi žádaného vzhledu podlahy z pravého dřeva kdekoli.

Jednou z nevýhod jakéhokoli LVT je, že podlaha není vhodná pro venkovní terasové dlaždice, jako je dlažba. To však neznamená, že nemůžete dosáhnout bezproblémové pokládky v interiéru a exteriéru, o kterou usilujete.

Jak vidíte, LVT s pružným i pevným jádrem jsou z různých důvodů vhodnou volbou. Tam, kde jedna dobře funguje na velké ploše, se druhé daří na menším prostoru. Obě varianty přinášejí řadu výhod, jako je dlouhá životnost, snadná instalace, odolnost a další.

Rozhodování o tom, která LVT je vhodná pro Vaše potřeby, může spočívat v tom, která je vhodnější pro tu kterou místnost. To je na LVT to krásné – nejste omezeni na jeden typ podlahy. Vyberte si to, co nejlépe vyhovuje specifickým potřebám každé místnosti. Chcete-li se dozvědět více, neváhejte se na nás obrátit s jakýmkoli dotazem.