Lavice rozhodne nevyšly z módy a jednu musíte mít i vy!

Když se řekne lavice, vybavíte si tu školní nebo kus nábytku na terase či v zahradě. Už dlouho však patří i do interiéru a může putovat napříč celým bytem.

Potenciál lavic, které vyšly zpod rukou designérů, je velký. Nejčastěji se uplatní v jídelnách, doplněné stolem a židlemi nebo další lavicí. Nepřehlédnutelné jsou ve vstupních prostorách či v koupelně, kde poslouží k sezení i jako odkládací plocha. Lavice se hodí i do dětského pokoje, kde může suplovat stolek. Ani obývák jí není cizí. V ní větší lavice zastoupí i pohovku. Oblíbená je v ložnici, postavená u nohou postele, případně nahrazující peřiňák.

Různorodé

Pokud chcete mít lavici jako pěkný, dominantní solitér, sáhněte spíše po type bez odkládacích prostorů. V malých bytech však uvítáte takovou, která nabízí současně místo pro ukládání věcí. Takové lavice mají výklopnou sedací část, zásuvky nebo výsuvné boxy, případně jsou kombinovány s boční skříňkou.

Podle toho, kam plánujete lavici postavit, může mít i zádovou opěrku. Takový model je praktický u jídelního stolu, pokud jste zvyklí déle stolovat. Na krátké posezení není nutné opěradlo. Lavice bez něj opticky nepohlcuje prostor, působí čistší, modernější, navíc ji nemusíte obcházet, jednoduše ji překročíte. Jiné možnosti nabízí lavice s bočními opěrkami. V posledním období jsou oblíbené barokní tvary lavic se sametovými potahy, které jako stylový solitér dokonale vyniknou v minimalistickém interiéru.

Materiálové variace

Podobně jako při jiném nábytku, na výběr máte hlavně dřevo, méně kov, kůži, ratan a plast. Lavice z masivního dřeva či z dřevotřískového materiálu s dezénem dřeva jsou často strohé. Oživíte jejich nápaditými polštářky na sezení, které si barevně slaďte s ostatním bytovým textilem či se stěnami.

Dle výběru barev a vzorů může dostat lavice nádech venkova, stylu retro či Skandinávie. Více pohodlí při sezení poskytne lavice s čalouněnou sedací částí. Zde si však dejte záležet na výběru potahu, aby se vám jednoduše udržoval nebo vsaďte na snímatelný potah.