Které pokojové rostliny přežijí všechno

Existují rostlinky, které přežijí i vaši péči. Které to jsou?

Nebo po prvotním nadšení v návalu povinností na své rostlinky doma zapomínáte a ony nenávratně končí vyschlé či shnilé v popelnici? Udělejte konec za tímto smutným botanickým příběhem. Máme pro vás tipy, jak si doma udržet a dokonce krásně rozmnožit nenáročné rostlinky! 

Dvě hlavní příčiny

V zásadě jsou dvě příčiny, pro které se vašim rostlinkám nedaří. Buď se jim věnujte příliš a obvykle jejich přeléváte, nebo naopak nemají dostatečnou péči a zemřou žízní. Oba případy mají jedno společné – nesprávnou péči. Aby se vám dařilo, měli byste volit správné rostliny, které se hodí do vaší domácnosti a hlavně byste se měli seznámit se zásadami péče o ně. Vybírejte ty málo náročné a úspěch je zaručen! 

Co pěstovat podle ročních období?

Na podzim sáhněte po dekoračních růžičky. Jsou krásně barevné a mají ozdobné listy v bílé, fialové, růžové či zeleno-modré barvě. Daří se jim při nižších teplotách na podzim a vydrží i první mrazy. 

Na zimu jsou ideální ozdobné trávy. Nevyžadují žádnou péči a jen občasné zalévání. V ročním období, které je skoupé na slunce a teplo jsou trávy ideální. Jar vám pak zpestří denivky ve veselých barvách. Tyto trvalky pocházející z Asie nepatří mezi lilie. Pokoj či pracovní stůl vám budou zkrášlovat velkými trsy listů a dlouhými stonky s květy, které rozkvétají denně nanovo. 

Léto patří sukulentům, které můžete umístit jak do zahrady, tak i do květináčů. S minimální péčí vám vydrží dlouhou dobu, pokud byste však přece jen pozapomněli, nastavte si připomínku na zalévání jednou za pár týdnů. 

Domácí štěstí
Je to bezproblémová, životaschopná rostlina, nenáročná na pěstování. Nevystavujte ji přímému slunci a mrazu. 

Tchýnin jazyk
Je to nenáročná rostlina, lze ji zalévat i nepravidelně a obrovskou výhodu je to, že vám zároveň v pokoji pročišťuje vzduch. 

Zamiokulkas

Vydrží dlouho a vypadá atraktivně. Nevystavujte ho přímému světlu a dopřejte mu dostatek tepla. Odvděčí se vám rychlým růstem. 

Venušin vlas
Je to krásná dekorativní pokojová rostlina, která se vyznačuje množstvím vějířovitých listů. Nenechávejte ji na přímém slunci a nedovolte jí úplně vyschnout. Pokud ji umístíte do koupelny, uděláte radost sobě i rostlince. 

Begónie
Existuje mnoho druhů begónií, pěstovat je můžete jako letničky, jejich přezimování však není náročné. Odvděčí se vám pestrostí a kvetou dlouho do podzimu. 

Máta
Máta je téměř nezničitelná. Vašemu prostoru dodá nejen sytou zelenou barvu, ale i nádhernou vůni. Průběžně z ní můžete sbírat lístky do nápojů. Jde o vytrvalou rostlinku, proto péče o ni rozhodně zvládnete. 

Plectranthus
Je podobný mátě. Roste rychle a vyžaduje polostín, má však rád pokud jej poléváte. Má i léčivé účinky, používá se při bolestech v krku, na tlumení kašle či při rýmě. Povrchově léčí revma a infekce. 

Domácí rašeliniště
Je nenáročné a vizuálně velmi přitažlivé. Pokud se vám zalíbilo, určitě si ho zkuste doma připravit!