Knírači pozor! Máte již tuto důležitou pomůcku?

SOUČASNÁ móda pro pány naznačuje, že brady a vousy budeme ještě nějaký čas vidět častěji než před pár lety. Je tedy třeba, že se o ně opět začínají zajímat i designéři.

A to nejen v nabídce kosmetických přípravků a péče o chloupky. Brady a hlavně vousy totiž zasahují i do jiných oblastí. Knírači to znají už při první kávě (nebo čaji). Nemá totiž smysl strávit minuty ranní hygienou a úpravou vousů, pokud si je vzápětí omočí v první šálku kávy nebo čaje, však?

Překvapivě, řešení třeba hledat … v muzeu!
Už v 19. století totiž muži nosili famózní vousy a péči o ně nebyla žádná hračka. Aby pýcha pod nosem vypadala vždy dokonale, upravovali si chloupky voskem. A je přirozené, že symetrické dílo si nechtěli namočit do horkého čaje. A tak vznikla speciální šálek pro knírače.

Vynalezl ji kolem roku 1870 britský hrnčíř Harvey Adams ze severního Staffordshire, jehož specialitou byly precizně porcelánové výrobky. Svůj vynález si dal patentovat, čili nápad mu přinesl kromě slávy i bohatství. „Šálky pro dospělé chlapy“ se prodávaly nejen ve Velké Británii, ale také v Evropě a za oceánem.

Zákazníci si mohli vybrat z několika velikostí – od velkých „farmářských“ hrnků po delikátní šálečcky na kávu. Některé dokonce měli jméno majitele vytištěné na šálku. Prodávali se i soupravy s pryšce.
Zachovaly se doklady o jedné kuriózní zprávě v britských novinách: „Pokud dáma , která v sobotu večer ukrádla pánských vousů ŠÁLEK v podniku Little Dust Pan, ji neprodleně vrátí, dostane pryšce ZDARMA. “ 
Přestože jde pravděpodobně o jediný případ, kdy se zloději za krádež nabízí odměna, nedozvěděli jsme se, jak se případ skončil.

Perličkou je, že první britský nositel Nobelovy ceny za literaturu Joseph Rudyguard Kipling měl doslova zálibu ve vousech. Jeho knižní hrdinka v povídce Ubohá maminka dokonce tvrdí, že „líbat muže bez vousů je jako jíst vajíčko bez soli“ .
Francouzský spisovatel Guy de Maupassant byl dokonce přesvědčen, že„muž bez vousů není opravdovým chlapem. „

Ochrana vousů zašla dokonce tak daleko, že myslela i na knírače, kteří si chtějí kávičku nebo čaj vypít i mimo bezpečného prostředí vlastního domova. A nabídla jim přenosnou ochranu – kovovou sponu, která se nasune na libovolnou šálek jako skřipec.

A nutno říci, že nezahálejí ani dnešní designéři – kromě moderních keramických hrnků s ochranou vousů jsme našli dokonce plastové víčka, ze kterých se knírači mohou spokojeně napít, aniž si omočili své fešáckého chloupky.

Móda nosit vousy se vine celou historií ve vlnách. Jednou jsou téměř povinné, jindy zase nežádoucí. Kdoví, jak dlouho vydrží současný trend, který nahradil „třídenní strniště“ …