Kam dát vánoční výzdobu v malých bytech

Jak si máte poradit, když byste chtěli mít nádherně vánočně vyzdobený byt, ale nemáte prostor?

Při vánoční výzdobě interiéru věnujeme největší pozornost slavnostnímu stolu, okolí dveří a oken nebo zábradlí. Nezapomínejte však ani na stěny, které zabírají podstatnou část interiéru a zaslouží si pozornost. Na jejich zkrášlení můžete použít různé dekorace, dokonce si mnohé dokážete vyrobit sami. Hlavní  výhodou stěnových dekorací je, že zabírají minimum místa  a jejich efekt je úžasný.

Veselé nápisy a písmenka

V jednoduchosti je krása. Slavnostní atmosféru můžete navodit pomocí vánočního nápisu. Může se skládat z jednotlivých písmen, které vyříznete ze dřeva či z kartonu, nebo jej přímo napište na stěnu.

Improvizovaný vánoční strom

Stromek na stěně vydrží dlouho, neopadává a nezabírá místo. Je ideální na zkrášlení centrální stěny i jako alternativa do malých bytů. Podoby stromku jsou různé, na jeho vytvoření stačí barva, chvojí, kousky dřeva, světelný řetěz, role papíru nebo vánoční ozdoby.

Staré rámy

Staré okenice, okenní nebo obrazové rámy nabízejí nekonečné využití. Vytvářejí stylovou dekoraci, přičemž do nich stačí vložit vhodný obrázek, kousek chvojí, hvězdu nebo naaranžovat vánoční ozdoby.

Girlandy na stěně

Nemusíte použít pouze Čečinová girlandy. Velmi pěkný efekt docílíte girlandou z barevných papírových hvězd, z vánočního osvětlení, z různobarevných ponožek i z osvětlení. Můžete ji zavěsit na stěnu, ale i volně v prostoru, případně ní obmotejte všechny stěny pokoje.

Adventní kalendář

Nejběžnější závěsnou dekorací je adventní kalendář. Zpříjemní čekání na příchod Vánoc. Realizujte ho netradičně a zavěste na stěnu, například očíslované ponožky nebo kapsy s fotografiemi členy rodiny.

Věnec

Tradiční místo pro věnec jsou dveře, ale směle ho lze zavěsit i na stěnu. Zeleň vždy prostor zpříjemní. Experimentujte s materiálem i s podobou věnce, použijte peří, šišky, barevné stužky …

Nástěnné samolepky

Samolepky s vánočními motivy jsou ideální stěnovou dekorací. Nepotřebujete zatloukat hřebíky – jednoduše je nalepíte a po svátcích odlepíte bez poškození stěny. Volte nálepky kontrastující s barvou stěny, aby vynikly.