Jak funguje harmonie podle feng šuej

Podle pravidel feng šuej je základ harmonie v pořádku. Jen tak totiž dokáže „energie běžet“. Harmonický interiér si však netřeba zaměňovat se strohým. Konečně, není žádným potěšením bydlet v neosobní kanceláři nebo prázdné stodole. Jak tedy najít kompromis mezi zbytečným zahlcováním prostoru, který nám životní sílu spíše ubere a neútulným minimalismem ?

1. Nahraďte předměty vzorem

Nepotřebujete poličky plné „sběračů prachu“, ani sedačku nebo postel obloženou polštářky, dečkami a plyšovými hračkami, pokud si vyberete zajímavý vzor na potah. Harmonická obývací pokoj neznamená, že musí být v nudných odstínech zelené béžové. Energie v pohodě poplynie iv jiných barvách, pokud ji „nebrzdil“ množstvím dekorací.

2. Vneste do interiéru přírodu

Ne každý má „zelené prsty“, jak říkají Angličané a dokáže se postarat o pokojové rostliny. Všichni však dokážeme strčit květiny do vázy. Takže při nejbližší procházce po přírodě si domů doneste kytici lučních květů, rozkvetlé větvičky nebo obětujte pár eur na květiny ze supermarketu. Pokud vaši blízcí uvidí, jaký půvab má pár kvítků, lze je začnete dostávat i darem!

3. Nevyrábějte si starosti

Klid mysli získáte tehdy, když ji přestanete zatěžovat zbytečnými starostmi. Tak si je nepřidávejte tím, že si vyberete textilie a povrchy, které jsou náročné na údržbu. Bílý koberec je super, ale ne, pokud máte domácího mazlíčka. Skleněný stolek se zase nerýmují s malými dětmi a drahý potah na sedačce s manželem, který rád večeří guláš před televizorem.

4. Nebuďte v lunaparku

Ohňostroj barev je skvělý párkrát do roku – ai to při speciálních příležitostech – ale opravdu chcete, aby vaše domácnost připomínala pestrobarevný karneval plný tvarů, struktur a všelijakých odstínů? V klidu si sedněte a zamyslete se, jaké barvy vám dělají dobře a držte se jejich. Vybírejte při tom z obou stran spektra: teplou barvu doplňte studenější.

5. Vyvažte tvary a povrchy

Stejné pravidlo rovnováhy by mělo platit při výběru tvaru nábytku a materiálu, ze kterého je vyroben. Příliš mnoho hranatých předmětů údajně vyostřuje i komunikaci a naopak absolutně obrušování ostrých úhlů může vést k tomu, že nic nebude mít přesné hranice. Řekněme, že přímé linie v místnosti představují stěny, pravoúhlé výklenky, sloupy a okna. K nim mohou přibýt přímky v dlažbě a větších kusech nábytku (skříně, police). Zkuste je vyvážit oblejšími tvary. Dbejte i na rovnováhu při výběru materiálu (dřevo, kov, textil, sklo …), lesklých a matných povrchů.

2665675