Dlažba – nadčasová krytina pro každé použití

Dlažba představuje široký sortiment povrchů, jenž se hodí jak do interiéru, tak do exteriéru. Populární je v dnešní době hlavně imitace dřeva, která je velmi věrohodná, avšak nemá tak velké nároky na údržbu jako právě dřevo. Víte však, kam je vhodné dlažbu použít či jakou zvolit? To vše se dozvíte v článku.

Jak vybrat správnou dlažbu

Při výběru je důležité určit si, kam chcete dlažbu pokládat. Každý prostor má své specifické nároky a tudíž pro něj musíme vybrat i vhodnou dlažbu, protože každá se liší svými vlastnostmi. Venkovní dlažba musí odolávat vlivům počasí, dlažba v chodbě je více zatěžována, v koupelně odolává velké vlhkosti a v kuchyni musíme počítat s větším zašpiněním. 

 

Venkovní dlažba musí odolávat mnohdy poměrně velkým mrazům. Před její koupí si proto ověřte její nasákavost. Pokud je menší či rovna 0,5%, dlažba je naprosto vyhovující k venkovnímu použití. Pochopitelně čím menší číslo, tím lepší odolnost. 

Otěruvzdornost patří taktéž mezi důležité faktory a určuje ji tzv. PEI. Tedy PEI I představuje nejmenší otěruvzdornost, naopak PEI V největší. 

Dlažba do kuchyně  musí naopak odolávat nárazům, aby vydržela případné upuštění pokličky, apod. Dostatečná tvrdost se určuje stupnicí MOSH, při čemž dlažby pohybující se v rozmezí 6 až 9 jsou kvalitní. Důležitá je také tloušťka, kterou v kuchyni jistě oceníte. Slabé dlaždice by mohly snáze popraskat. 

Důkladně změřte místnost, kam chcete dlažbu pokládat. Nutno počítat raději o 10-15% více, kdyby se některá dlaždice rozbila a také aby bylo do zásoby v dalších letech. Rozhodně nespoléhejte na poslední kusy ve výprodeji. Stejné dlaždice můžou být časem velmi těžce sehnatelné. 

Mezi nejprodávanější patří:

Imitace dřeva

Jak jsme již zmiňovali výše, dlažba imitující dřevo je v posledních letech velmi populární. Předním výrobce je Atlas Concorde, u nichž najdete široký výběr sortimentu. Od klasických obkladů až po luxusní velkoformátové dlažby, které dosahují šířky 90 cm. 

Velkoformátová dlažba

Velkoformátová dlažba je velmi populární především pro svou estetičnost a také hygienu. Menší množství spár zajistí minimum usazovaných nečistot. Zakoupit můžete dlažbu až v rozměrech 1620 x 3240 mm. Předním výrobcem je opět již zmiňovaný Atlas Concorde se svou kolekcí XL či výrobce Margres. Pokládání této dlažby však přenechte raději odborníkům. Díky svým rozměrům je manipulace složitější.

Keramická dlažba

Tato dlažba vás nezklame, vhodná je jak do interiéru, tak do exteriéru. Na vaší terase se bude jistě vyjímat. Vybírat můžete z dekorů imitující dřevo, koberec či dokonce luxusní mramor. V létě příjemně chladí, dále jsou snadné na údržbu a vysoce odolné. 

A rada na závěr?

Vyberte si vhodného prodejce, který vám poradí nejen s výběrem, ale případně i s pokládkou či lepidly apod..