Co všechno dovolit zvířecím miláčkům?

Příchod kočky, psa nebo papouška do domácnosti znamená jako příchod dítěte.Mezi vaše povinnosti patří vychovat ho a naučit dobrým zvykem.

Výborné znalosti

Zatímco k výchově dítěte rodič přistupuje většinou systematicky, domácí zvířátko vyžaduje jiný přístup. Hlavně trpělivost a dobře znalosti jeho druhu.Jak se nedá porovnávat mezi sebou pes, kočka a papoušek, kteří představují nejčastěji zastoupeny domácí zvířata, tak se nedá jejich věk srovnávat s tím naším. O tom, abychom byli dobrým pánem, společníkem a náhradním „rodičům“, se musíme stále i my hodně naučit.

Jiný pohled na svět

Příjezd zvířecího mláďátka představuje téměř u všech členů domácnosti neskrývanou euforii a radost. Po pár dnech nebo týdnech se situace trošku začíná měnit, zvířátko si postupně zvyká na své nové působiště a přitom si uvědomujete, že zásadně odlišně vnímá prostředí a předměty jako vy. Co s tím ale vědomě nadělat?

Svobodný pes

Podívejme se nejprve na psa. Podle toho o jaké plemeno se jedná, takové potřeby má zakomponované do genů. Palácového pejska sotva naučíte, aby vám nelezl do peřin a neptal se na ruce. Psa velkého vzrůstu raději jeho majitelé nechávají v zahradě a dovnitř ho zvou vzácně. To však závisí na mnoha okolnostech, není vyloučeno, že vám velký pes nebude ohřívat v posteli pravidelně záda. Mezi nesporné výhody psa patří, že se dá vycvičit.

Svá kočka

Domácí kočce se líbí venku. Svůj pohyb a teritorium si diktuje sama. Během chladnějších dní a za nepřízně počasí se ptá přirozeně dovnitř do tepla. Ví se dobře o sebe postarat i sama. Když je dovnitř, mějte ji na dohled, protože se vám může zatoulat do skříně nebo do prádla, zda se může odvážit vyskočit vám na kuchyňský stůl. Zakazovat a přikazovat jí jako psovi se však bohužel nedá.

„Ulítaný“ papoušek

Polemika o pohybu ptáka v domácnosti bývá problematické. Menší papoušci se musí kvůli bezpečnosti, aby někam nezaleteli za skříň, držet v kleci. Středně velkým a velkým papouškem se dovoluje volný pohyb, ale pozor na otevřená okna a dveře. Pták vám rychle unikne ačkoli má své teritorium zmapovány do posledního puntíku. Prosto výsledek nevědomého činu mu bývá osudný. Pokud máte domácí zvíře, chovejte se zodpovědně.Učte ho a zachovejte si vždy vnitřní klid. Pokud znáte dobře vaše zvířátko a ono vás, pak se dá říci, že jste si mezi sebou vybudovali důvěru a znalosti o samých sobě navzájem ku prospěchu všech stran.

zvirata_01