Tipy na využití plastových lahvích v zahradě

Obyčejné plastové láhve mohou dobře posloužit i v zahradě. S trochou šikovnosti si z nich můžete vyrobit pomůcky, které se vám při pracích v zahradě sejdou. Přinášíme pár tipů.

Krmítko pro ptáky

Proč v obchodě utrácet za plastové krmítko, když právě takové házíte do kontejneru? Do boku 2-litrové láhve od džusu vyřízněte otvor. (Pod otvorem lze vyvrtat i menší dírku a vsunout do ní kolík, na kterém si ptáci budou moci posedět.) Potom provrtejte uzávěr a láhev zavěste na větvičku pomocí provázku nebo rybářského vlasce. Do láhve nasypte až po otvor krmivo pro ptáky, posaďte se do křesla a vychutnávejte si ptačí koncert.

Vláha pro rostliny

Během suchého období se dostane vláha ke kořínkům rostlin, jestliže po zahradě rozmístěte několik odkapávačů. Dají se udělat například ze 4-litrových džusových lahví. Na dně vyřízněte větší otvor a potom do uzávěru vyvrtejte 2-5 dírek (1,5 mm).

V blízkosti rostlin, které potřebují vláhu, zakopejte zavřené lahve (uzávěrem dolů) do půdy tak, aby nad zemí zůstala jedna čtvrtina. Otvorem nalijte do lahví vodu (podle potřeby ji doplňujte).

Konvička na zalévání

Nemáte konvičku na zalévání květin? Vyrobte si ji ze 4-litrové plastové láhve s ouškem. Těsně pod hrdlem-na opačné straně, než se nachází ouško-provrtejte deset dírek (asi 1,5 mm). Dírky se dají opatrně prorazit i rozžhaveným sekáčem na led. Nalijte do láhve vodu, zavřete ji, a můžete zalévat.

Označkujte rostliny

Chcete znát jednoduchý způsob, jak označit zeleninu, bylinky a květiny v zahradě? Z několika 4-litrových plastových lahví nařízněte svislé pruhy se stejnou délkou, jak mají sáčky se semeny. Každý pruh přehněte přes sáček (bude ho chránit před povětrnostními vlivy) a připevněte na hrubší kolík nebo tyčku.