Starožitný rám postele – jak vybrat ten správný?

Při výběru starožitného rámu postele je důležité rozeznat, zda je skutečně starožitný nebo jde o napodobeninu. Pro netrénované oko, toto může být docela náročné, proto je potřeba udělat si menší průzkum trhu.

Starožitné rámy jsou vyrobeny z různých materiálů ale většinou se využívají tvrdá dřeva, mosaz a kované železo. Jednotlivé materiály mají své charakteristické vlastnosti, jejichž znalost Vám pomůže určit i stárnutí těchto materiálů.

Vyhledat seriózního obchodníka se starožitnostmi je skvělý nápad. Výhoda spočívá v tom, že obchodník nebo obchodnice ma širší přehled v antickém světě než vy. Umí Vám tak rychleji sehnat starožitný rám, který bude vyhovovat Vašim potřebám. Také Vám umí nabídnout lepší cenu.

Pokud se ale rozhodnete vyhledat starožitný rám sami, bez pomoci obchodníka, musíte být připraven rozeznat nejen skutečnou starožitnost ale i tržní hodnotu. Není vyloučeno, že některé dřevěné rámy jsou vyrobeny z měkkého dřeva jako je například borovice. Tyto rámy mají časem tendenci deformace, hniloby, štěpení nebo popraskání. A pokud se nechá železo neošetřené, může zrezivět.

Samozřejmě jako u jiných typů roštů, budete muset správně určit velikost ložnice. Většina starožitných rámů je velká, proto není na škodu, změřit Ložnice aby se Vám tam všechno snadno vpratalo. Mějte na paměti, jak přepravíte rám do pokoje. Mnoho rámů je objemných, proto třeba dávat pozor na poškození stěny nebo rámu samotného.