Schizophragma: Japonská příbuzná hortenzie

Setkali jste se v obchodě nebo na internetu s rostlinou, která má latinský název Schizophragma a vůbec ji neznáte? Představíme vám ji.

U nás patří k méně známým rostlinám, nemá ani slovenské jméno. Jelikož pochází z horských oblastí Japonska a je příbuzná s hortenzií, můžete jste setkat s lidovým pojmenováním japonská hortenzie.

Popis rostliny

Patří do čeledi hortenziovité (Hydrangeacea) . Je to opadavá liána, která u nás roste jako popínavá rostlina. V domovině její výhonky dosahují délky i více než deset či dokonce dvanáct metrů, u nás dorůstají asi do tří metrů. Listy jsou poměrně velké tmavozelené, srdcovitého tvaru, na okrajích zoubků. Mají výraznou žilnatinu. V červnu se objevují smetanově květy uspořádané do květenství, které připomínají květy hortenzií, jsou však ještě výraznější. Po obvodu květenství jsou nápadné bílé sterilní květy s jedním vejčitý kališních lístkem. Vydrží kvést 6 až 8 týdnů.

 Podmínky pěstování

Má ráda výživnou, humózní, propustnou a dostatečně vlhkou půdu, která může být vápenatá. Stanoviště pro ni vyberte polostinné, pokud je však půda dostatečně vlhká, snese i víc slunce. Zpočátku roste pomalu, starší rostliny třeba prořezávat. Netrpí žádnými chorobami ani škůdci a je mrazuvzdorná. Během vegetace ji můžete přihnojit hnojivem na okrasné dřeviny.

Na výhoncích má kořínky, kterými se přichytává k podkladu. Dokud se však dostatečně vyvinou, mladé rostliny třeba k opoře přivázat. Pěkně se bude pnout například po stěně domu, ale i kamenných květinových zídkách, plotech, starých stromech a podobně. Rostlina je krásná nejen v době květu, ale i na podzim, kdy se listy vybarvují do zlatavých odstínů.

Odrůdy

Odrůda ‚Moonlight‘ je ještě krásnější než původní druh. Listy jsou na vrchní straně stříbřitě zelené. Odrůdy ‚Roseum‘ a ‚Minsens‘ mají květy zbarvené do růžova.