Nastal čas kvetení růží: Dopřejte jim živiny

Konečně nadešel čas, kdy se můžete těšit z nádherných květů růží, ať už ve vlastní zahradě, nebo pokud navštívíte některou ze známých růžových zahrad. Je však učinit některé základní pěstitelské opatření, abyste mohli z nádhery pověstné královny květů těšit co nejdéle.

Sezóna kvetení začíná

Sezóna růží začíná rozkvétání planých růží. Po nich následují prastaré parkové a stolisté mechové růže, které většinou kvetou pouze jednou za rok. Nakonec se barvami květů předvedou i moderní, několik ráz o roku kvetoucí růže ve vaší zahradě.

Druhé hnojení

Zejména několik ráz kvetoucí odrůdy nezbytně potřebují druhé hnojení, protože až do podzimu by měly mít bohatou násadu květů.

 Do nakypření, plevele zbavené půdy kolem rostliny zapracujte výrobcem doporučenou dávku minerálního nebo organického hnojiva. Minerální hnojivo rozpustné ve vodě mají rostliny hned k dispozici. Dodává se iv podobě tyčinek nebo tabletek s dlouhodobým účinkem, tehdy se živiny uvolňují postupně, čímž se méně zatěžuje životní prostředí.

Organická hnojiva obecně představují dlouhodobý zdroj živin, protože se rozkládají pouze postupně a pozvolna působením půdních mikroorganismů.

S dusíkem opatrně

Aby se růže zdravě vyvíjely a bohatě kvetly, potřebují zejména dusík, v každém případě však pouze v přiměřeném množství, protože přehnojené rostliny jsou náchylnější k houbové choroby listů a spíše jejich napadají škůdci.

Koncem června už nehnojte

Koncem června byste měli přestat hnojit dusíkatým hnojivem. V opačném případě by růžové keře neskončila s růstem před nástupem zimy, mladé výhonky by dostatečně nevyzrálou a poškodily by je mrazy.

Nezapomeňte na závlahu

Hnojivo je užitečné pouze tehdy, když ho správně použijete. Jelikož výživné látky se dostávají ke kořenům rostlin pouze v provlhčení půdě, zejména v období sucha je velmi důležité půdu okolo rostlin po hnojení vydatně zalít