Krby vytopí byty i chalupy

Plápolající oheň a praskání dřeva v krbu mají své kouzlo. Ale nejde jen o estetický a interiérový doplněk. Pokud si krb správně vyberete, může fungovat jako ústřední vytápění a tím můžete vytopit více místností najednou.

Vhodný krb si můžete zvolit z několika variant. Kromě klasického otevřeného krbu u nás už zdomácněly i krby s uzavřenou krbovou vložkou nebo i krbová kamna. Zabydlují se zde ale i krby na plyn nebo novinky, například krby na biolíh.

Při výběru krbu nejprve třeba zvážit na jaký účel bude krb sloužit. Jiný typ krbu zvolíme, když ho chceme hlavně na ozdobu a jiný krb vybereme pokud ho chceme hlavně pro vytápění domu a i přilehlých místností. Krb jako hlavní zdroj vytápění musí vypadat úplně jinak než ten, který je zakoupen hlavně kvůli estetickému designu. Při volbě krbu je podstatný i stav komínu. Jeho parametry než průměr, výška totiž ovlivňují jeho funkci. Obecně platí, že průměr komína by měl být stejný jako průměr kouřovodu na krbové vložce. Nikdy ne menší. Vhodný průměr komína je 200 mm.

Správné umístění krbu v prostoru je důležité a má svá pravidla. Vývody krbu se napojují do komína a proto již ve fázi stavby domu s architektem plánujte jeho vhodnou polohu. Z estetického hlediska krb logicky třeba postavit tam, kde na něj budete dobře vidět abyste si ho co nejvíce užili. Nejčastěji je to v obývacím pokoji.

Pokud si pořídíte krb s otevřeným ohništěm, užijete si nejvíce sálajícího tepla, praskající polena a přímý kontakt s ohněm. Tepelná účinnost je však malá. Pohybuje se kolem 15%. Otevřený krb slouží spíše na podbarvení příjemné domácí atmosféry, nezaručí však širší vytápění.

Výhody uzavřeného krbu s tzv. krbovou vložkou jsou mnohem větší. Mají vyšší výhřevnost oproti otevřeným ohniskům. Takové krby spotřebují přibližně o dvě třetiny méně paliva, taktéž jsou i bezpečnější. Mnohem jednodušší se udržují v čistotě. Pokud chcete vytápět pouze jednu místnost, postačí pořídit si jednoplášťovou krbovou vložku bez ventilátoru. Tento typ vložek se pomaleji rozhořívá ale má lepší akumulační vlastnosti. Udrží teplo v domě i když se v něm netopí.

Pokud chcete vytápět více místností najednou, je vhodnější si pořídit dvouplášťovou krbovou vložku, která funguje na principu nuceného oběhu teplého vzduchu. Ten je ohříván mezi plášti a následně rozveden do místností teplovzdušnými rozvody. Dvouplášťové vložky poskytují teplo téměř okamžitě.

Na trhu najdeme krbové vložky v mnoha provedeních, typech ale i výkonech. Po konzultaci s odborníkem určitě budete vědět co potřebujete a co hledáte. Kromě technické zdatnosti je důležitý i vzhled krbu. Na trhu si můžete vybrat krby různých tvarů a provedení krbových dvířek.