Toto jsou nejlepší obkladové materiály na fasádu

V hitparádě obkladových materiálů na fasádu se na prvních příčkách drží dřevo, lícové cihly, vláknocement a kompozity.

Fasádní obklad tvoří tepelněizolační ochranu obvodových stěn i ochranu před povětrnostními vlivy. Proto při výběru zohledněte reálné klimatické podmínky na stavebním pozemku, orientaci na světové strany a směr převládajících větrů, kterým bude fasáda vystavena. Na exponovanou stranu domu raději upřednostněte odolnější materiál nebo jej lépe impregnujte pomocí speciálních nátěrů. Pokud si nevyberete ucelený fasádní systém, sendvičovou konstrukci obvodové stěny s vybraným obkladem konzultujte s odborníkem s ohledem na výpočet rosného bodu. Vyhnete se tak nepříjemné kondenzaci vodní páry na stěnách ze strany interiéru.

Přírodní klasika

Dřevěný obklad se dnes preferuje v jeho přirozené kráse. Ustupuje od aplikace hrubých vrstev laku: ponechává se patinované či upravené přírodními oleji.

Pamatujte na to, že když už jednou dřevo natřením nátěrem nebo lakem, budete ho muset pravidelně obnovovat. Dřevěný obklad se stále častěji využívá na odvětrávaných fasádách, což prodlužuje jeho životnost. Palubky se montují na rošt pomocí systémových prvků, které zajistí neviditelné kotvení nebo klasicky přiznanými šrouby. Ty by měly být z nerezu, aby nekorodovaly a neznečistili obklad.

Kromě pravidelné údržby má dřevo i pár dalších negativ. K těm patří rozměrová, tvarová a barevná nestálost. Fasádnímu obkladu vyhovují i ​​měkčí dřeviny: smrk, borovice, modřín. Odolnější jsou tvrdší dřeva: buk, ořech, jasan, dub. Nejvyšší životnost slibují exotické dřeviny, massaranduba, bangkirai, ipe a teak, které jsou však i výrazně dražší.

Popularitě se těší i termodřevo, které se tepelnou úpravou zbaví látek lákajících dřevokazný hmyz. Disponuje i vyšší odolností i životností v porovnání s neupraveným řezivem.

Rustikální i moderní

Vzhled neomítnutého zdiva má své přívržence přiklánějících se k oběma stylem. Docílíte jej pomocí zdiva z lícových cihel, které se kotví do sendvičové konstrukce odvětrávané fasády nebo obkladem z cihlových pásků lepených přímo na omítku či na tepelnou izolaci kontaktní fasády. Výhody lícových cihel jsou bezúdržbovost, dlouhá životnost, mrazuvzdornost a stálobarevnost. Díky ručnímu formování je každá cihlička jiná, jedinečná. Strohé tvar mají klinkery, které se vyrábějí strojově. Mohou mít buď zcela hladký povrch, nebo jemně vrásčitý.

Nastává dilema, zda má vyšší nasákavost vliv na životnost cihly. „Odpověď je ne,“ říká odborník na cihlové zdivo Zoltán Fekete. „Ručně formované cihličky s vyšší nasákavostí mají pórovitou strukturu, lépe dýchají. Vodu rychleji nasají, ale ji i rychleji vypustí. Do klinkerů s nižší nasákavostí se sice těžší dostane voda, ale i těžší odejde. “

Cihelné pásky jsou oblíbené pro tři zásadní přednosti: jednoduchou rychlou montáž, minimální údržbu a odolnost proti povětrnostním vlivům. Výhoda je široká nabídka barevnosti v přirozených tónech pálené hlíny, v jednobarevném provedení nebo s patinou.

S barvou na míru

Trendem moderních fasád jsou velkoformátové vláknocementové desky, které umožňují vytváření originálních fasádních kompozic. Navzdory subtilnosti jde o velmi pevný materiál, který se vyznačuje vysokou odolností proti mechanickému poškození, vlivu povětrnostních podmínek i proti degradujícím účinkům UV záření.

Odolává mrazu, teplu, vlhku, ohni, korozi, hnilobě a udržuje si tvarovou a barevnou stálost.

Specialitou těchto fasádních desek je jejich zabarvení přímo ve hmotě, poloprůhledná glazura na povrchu a bezúdržbovost. Vyrábějí se ve formátech 3 100 × 1 250 mm nebo 2 500 × 1 250 mm při tloušťce od 8 mm. Jsou dostupné v mnoha barevných provedeních, které se dají namíchat i dle požadavků zákazníka. Desky se používají na odvětrávané fasádní systémy. Lze je kotvit na systémové podkonstrukce z hliníku, pozinkované oceli a dřeva.

Imitátoři dřeva

Stoupající poptávka po odvětraných fasádách dostává do popředí i kompozitní obklady s moderními systémy kotvení. Dřevoplastová fasádní desky věrně ztvárňují dřevěný obklad na fasádě vedle eliminaci zmíněných nedostatků pravého dřeva. Předčí ho rozměrovou a barevnou stálostí, vysokou odolností proti sněhu, dešti, mrazu i UV záření. Vyrábějí se kombinací dřevěné moučky a plastu. Najdete je ve více přírodních odstínech i povrchových úpravách.

Neocenitelnou výhodou jsou minimální nároky na údržbu. Původní barevnost „dřevěného“ obkladu si zachovají bez olejových a impregnačních nátěrů. Instalují se velmi jednoduše. Vysoká pevnost a nízká hmotnost dutých obkladových desek umožňují montovat podkladové rošty v rozpětí až 50 cm, díky čemuž je instalace fasádních obkladů velmi rychlá.