Co má splňovat pracovna

Nosíte si práci domů? Nebo je „home office“ vaším každodenním chlebem?

Tehdy si už nevystačíte s notebookem v posteli.

(Ne) praktický notebook

Je zodpovědný za nejvíce deformací páteře. Notebook je sice ideální volba, pokud potřebujete pravidelně migrovat mezi prací a domácím pracovním prostorem, ale není vhodný na dlouhodobou práci. Doma ho proto nikdy nevyužívejte bez podstavců. Výhodné je použití externí klávesnice a postavení notebooku na stojan, aby byla obrazovka ve výši očí při zachování zásad správného sezení.

Rohy a stěny

Sedět v rohu bývá trest pro malé děti, ale jde o vynikající místo na pracovní koutek. Řešení spočívá v rohovém stolku, který má mít minimální rozměry 170 x 70 centimetrů. Výška stolku musí umožnit pohodlné psaní při vzpřímeném zádech a polohu rukou v pravých úhlech.

Alternativou je stvořit pracovnu sklápěcí deskou připevněnou na stěnu. Pomocí jednoduchého mechanismu tak kancelář rozložíte a složíte podle naplánování domácích úkolů.

Seďte kvalitně

Pokud si k hodinám v práci přidáte i sezení doma, součet je pro páteř nelichotivý. Nejlepším řešením domácí sezení při pracovním nasazení jsou tradiční klekačky. Jsou nejen zdravé, ale i Spratt, takže je stačí zasunout pod stolek a pracovní nepořádek je vyhlazen. Jiný varianta nabízejí zdravotní židle s výkyvným sedákem.

Nepodlehněte dojmu, že sedět při práci se dá na stejné židli jako během oběda. Odnese si to pracovní výkon i páteř, která má být k tělu v úhlu 94 až 104 stupňů a mezera mezi přední hranou židle a lýtkem široká na čtyři prsty, aby mohla volně proudit krev. Nastavitelná výška je samozřejmost. Nohy mají být v pravém úhlu a uvolněné. To platí pro dospělé i pro děti.

Stolečku, prostři se!

V případě, že potřebujete pracovat jen některé hodiny dne, není problém „zneužít“ i jinak využívané prostory. Jídelní kout mimo časů na podávání jídla většinou zeje prázdnotou, a tak stačí prostřít své pracovní vybavení. Kuchyň v sobě skrývá i možnost využít jednu ze skříněk například na skladování šanonů, dokladů či faktur. Nikdo nebude tušit, že otevřením dvířek se kuchyň mění na kancelář.

Půdní zákoutí

V užším slova smyslu jde o prostory pod střechou, v širším chápání tak můžete pojmout i místo pod schody směřujícími na výše patro domu. Pokud pracujete výhradně s počítačem, bude vám stačit prostor s rozměrem 2 x 2 metry a to klidně najdete i pod schody na půdu. Stačí si prostor přizpůsobit, vytapetovat, obohatit pracovní deskou a nikdo vás nebude vyhánět ani tvrdit, že prací zabíráte místo.

Nejen monitory

Zdomácnělo se přesvědčení, že práce na doma je jen o sezení za počítačem. Například architekt či výtvarník však potřebují jiný prostor jako programátor. Pro ně je ideální vybavit místnost středovým ostrůvkem, který schová potřebné instrumenty a jeho povrchová plocha bude přizpůsobena práci vestoje i ze židle. Něco podobného jako známe z kuchyně.

Prostorový experiment

Můžete se pokusit io nemožné. Pokud to myslíte s prací doma vážně, sejde se vlastní kancelář. Tuto potřebu může iv malém bytě vyřešit vestavěná skříň, nebo její část. V jednom bloku budete mít šaty, ve druhém vysouvací desku na práci a poličky na spisy.

Pak už stačí jen posunout dveře a jste v pracovním světě. Přisuňte židli ke kolejnicím vestavěné skříně a můžete usilovně pracovat celé hodiny i dny. Na konci šichty zavřete dveře a prostor kanceláře už váš domov neruší. Tímto způsobem můžete velmi efektivně oddělit práci od soukromí, s čím mají lidé pracující doma permanentní problémy.

Světlo

Práce doma se obvykle začíná až v momentě, kdy je třeba umělé osvětlení. Nejideálnější je osvětlení přímo svrchu a doplňkové ze strany méně dominantní ruky. Toto pravidlo je třeba dodržet zejména u dětí, které více práce provádějí rukou jako na klávesnici.

Práce dětí

Nejde o rozpor se zákonem, ale i školní ratolesti potřebují prostor nejen na hru. Nekvalita nebo absence pracovního prostředí mohou podněcovat slabou koncentraci, dokonce neplnění povinností. O dětském pracovním místě platí přesně to, co o dospěláckém. Ať už v otázkách prostoru nebo možností. Nikdy však nerezignujte na potřebu pracovního místa v dětském pokoji. Navíc je třeba dbát na nastavitelnou výšku pracovní desky a židle. Pravidelně je třeba přizpůsobovat správnému sezení během celého období růstu dítěte.