Co byste měli vědět, dokud si koupíte zahradní bazén

Současná nabídka rodinných bazénů je skutečně široká, takže je skutečně těžké vybrat si.Když si však položíte pár zásadních otázek a zohledníte nejen pořizovací cenu, ale i provozní, zúžený výběr usnadní rozhodování.

Pokud ještě zahradní bazén nemáte a přemýšlíte o něm udělejte si důkladný průzkum trhu. Jednoduchým a ekonomickým řešením je zakoupení rodinného nafukovacího bazénu s pružnou konstrukcí. Spolu s trampolínami patří mezi nejoblíbenější doplňky městských i venkovských zahrad. Nafukovací bazény bývají vyrobeny z trojvrstvého PVC a mívají vrchní nafukovací okraj.Práce s nimi není mnoho, po nafouknutí se napouštěním vody postaví samy. O něco složitějším, ale stále poměrně levným řešením jsou i bazény nadzemní, nejčastěji plastové.

 

 Kdo bude bazén využívat nejvíce?

Zní to banálně, ale příliš malý nebo velký, hluboký nebo naopak brouzdaliště může vaše nadšení z osvěžení zchladit až příliš. Nejmenší typy nafukovacích nadzemních bazénů s pružnou konstrukcí, vyjímaje malé plastové bazény, které propíchne každá větvička, se velikostně pohybují v rozměrech kolem 1,80 mx 0,5 ma jsou spíše pro děti. Na druhou stranu solidní šestimetrový ovál s výškou 1,2 metru bude pro děti asi příliš hluboko. Zde počítejte s tím, že aby si nafukovací bazény zachovali stabilitu, musí být naplněné vodou až po určený okraj. S napuštěním jen do poloviny tedy velmi nepočítejte.

 Kde bude bazén umístěn?

Vždy pracujte s čísly a ne s odhady. Na místo, které vyberete se bazén musí vejít.Místo by mělo být zvoleno tak, aby na bazén svítilo slunce co nejdéle. Zároveň se snažte vyhnout umístění pod stromy, ze kterých by vám na hladinu mohly padat listy.Stejně nesmíte opomenout přívod vody a ve většině případů i přívod elektrického proudu, bez kterého vám nebude pracovat čistička. Ponechte si prostor pro vypouštěnou vodu. Příliš velký nával vody by vám mohl například i vytopit sklep.Plocha musí být zcela rovná. Jakákoliv nakloněná rovina znamená, že se voda bude kupit na jedné straně, čímž rozhodí přirozený tvar bazénu, bude se přelévat a může bazén i poškodit. Hladký povrch je zase nutný kvůli nebezpečí poškození dna drobnými kamínky a také kvůli tomu, že plastová podlaha bude tlakem vody natištěná na zem a každá ostřejší hrana bude pro bosé nohy bolestivá.

Náklady na provoz

Pořízení bazénu není jen otázka pořizovací ceny, která se může při těch nejmenších pohybovat od 800 Kč až po 13500 Kč za šestimetrový ovál s pískovou filtrací. Základní variabilní složkou nákladů bude voda. Standardní a oblíbený bazén s rozměry 3,66 mx 0,76 m má objem 7 991 litrů. I když ho nenaplníte až po okraj, počítejte s tím, že vodu budete časem dopouštět. Kromě odpařování dochází ke ztrátám i při koupání. Dalším důležitým aspektem je čistota bazénu. S menšími bazény běžně dostanete kartušovou filtraci, ale pokud plánujete mít bazén na zahradě po celou sezónu, bude vhodnější kvalitní pískový filtr. Ty kvalitnější se sice pohybují od sto eur výše a písek z dětského pískoviště stačit nebude, ale investice je dlouhodobá. Když už naplníte bazén čistou vodou, mělo by být vaší snahou vodu čistou i co nejdéle udržet.

I když vám prodejci vám budou nabízet širokou škálu přípravků, ve skutečnosti si vystačíte s malou sadou na testování pH vody a k tomu přípravkům na úpravu pH. Na dezinfekci, ať už prvotní, šokovou nebo údržbovou vám bohatě postačí chlorový přípravek, který zlikviduje bakterie, viry, plísně i řasy, které by se chtěly v bazénu usadit. Chloru se ale obávat nemusíte. Během 30 minut je voda dezinfikována a současně dochází k rozložení účinné látky. A vy můžete následně směle do bazénu.Netřeba zapomínat, že péče o vodu v bazénu není jednorázová záležitost. Aby se čistá a hygienicky nezávadná voda udržela po celou sezónu, musí se pravidelně kontrolovat a ošetřovat. Péče věnovaná čistotě a hygieně vody v bazénu se vám vrátí na zdraví a na kvalitě požitku z plavání.

Moderní ochrana bazénu

uvědomělé majitelé bazénů ještě doplňují ochranu vody například o ultrafialové průtokové zařízení, které vodu také dezinfikuje. Spolu s filtrací, kartušovou nebo pískovou, však toto zařízení požírá elektrický proud, který se také odrazí v nákladech.Dobrou jednorázovou investicí jsou solární plachty, které dokáží natažené přes bazén vodu ohřívat. Naplnit bazén pěti tisíci litrů teplé vody je prostě rozmar a věřte, že dokud se taková masa ledové vody ohřeje na přijatelnou teplotu, může to iv parném létě trvat pár dní. Solární plachta na třímetrový bazén vyjde na cca 540 Kč.

o_desinfekcia-bazenu-zdroj-savo