6 rad, jak úspěšně pěstovat petúnie

Petúnie patří již několik desetiletí k nejprodávanějším balkónovým rostlinám. Víte však, jak se o ně správně postarat a byly obsypané květy celou sezónu?

  1. Dostatečná intenzita světla podporuje kompaktní růst a dobré rozrůstání rostlin. Při nedostatku světla dochází ke známému „vytahování“ sazenic.
  2. Sazenice zalévejte tak, aby nevadly. Vyhněte se dlouhodobému přemokření zeminy, které je příčinou kořenových onemocnění. Jejich příznakem jsou žluté spodní listy sazenic a tmavé, měkké kořeny.
  3. Umístěte je tak, aby měli větší část dne přímé slunce. Dlouhý den podporuje kvetení, krátký den v jarních měsících zase příznivě ovlivňuje rozrůstání predpestovávaných rostlin.
  4. Kvalitní zemina s pH 6 až 6,5, dostatečným obsahem hořčíku a vápníku je na pěstování petúnií důležitou podmínkou. Při vysoké hodnotě pH zeminy s nedostatkem železa a bóru může dojít k chlorózy na listech.
  5. Dlouhé převisy surfinií odpaří v horkém létě velké množství vody. Z tohoto důvodu jsou ideální samozavlažovací bedničky . Pozor, při deštích nebo dlouhotrvajícím chladném počasí třeba v truhlících snížit hladinu vody. Zabráníte tak hnití kořenů.
  6. Jelikož tvorba semen zpomaluje nasazování dalších květin, nezapomeňte pravidelně odstraňovat odkvetlé květy i se varlaty. Podpoříte tím bohaté kvetení.