Znáte okrasný lilek?

Rostlinu můžete pěstovat jako pokojovku, ale během sezony ocení vyložení na jihovýchodně nebo východně orientovaný balkon. Zálivku přizpůsobte průběhu počasí a rychlosti vysychání kořenového balu, přičemž platí, že tento by neměl nikdy úplně vyschnout.

Přestože se lilek paprikovitý prodává jako takzvaná spotřební rostlina pouze na sezónní pěstování, z botanického pohledu je trvalkou. Ne vždy se však podaří, přezimovat ho. Za zkoušku, ale, nic nedáte, proto po opadnutí plodů všechny výhonky seřízněte asi o polovinu. Rostlinu přemístěte na chladnější místo a během zimního období zalévejte jen tak, aby nevyschla.

Na jaře lilek opět pomalu probouzejte k životu postupným zvyšováním zálivky, pomůže i přihnojení.

Oblíbený příbuzný

Velmi oblíbenou letničkou nejen na pěstování v nádobách je příbuzný lilku paprikového, lilek jazmínokvetý ( Solanum jasminoides syn.  Solanum laxum).

Tato popínavá letnička dorůstá výšky 6 až 10 m, je tedy třeba, připravit její vhodnou oporu, případně může tvořit okrasné převisy.

Květy jsou v závislosti na odrůdě žlutozelené, bílé až jemně fialové. Tvoří se na koncích dostatečně dlouhých výhonků. Na podzim dozrávají purpurové bobule.

Pokud rostlině dopřejete dostatek vody, bude její vyhovovat i jižní expozice. Myslete však na to, že během horkého léta lilek dokáže přijmout až 5 litrů vody. Na dobrý růst je nezbytné pravidelné přihnojování.

Rostlina poměrně dobře snáší působení deště, proto může růst i na nechráněném místě. Dobře odolává i větru.

Pokud se lilek jazmínokvetý pokusíte přezimovat, vybírejte světlé, chladné místo chráněné proti mrazu. Zálivku omezte podobně jako u muškátů. Pokud rostlině opadnou listy, při dobrých podmínkách na jaře opět vyraší. Ideální životnost lilku jsou dvě přezimování, pak je už lepší, namnožit si mladé výpěstky například pomocí vrcholových řízků.