Vyberte si ten správný typ zahradního chodníku

Chodníčky v zahradě jsou doslova nezbytností. Vytvářejí důležitou cestičku od domu k záhonem v zahrádce nebo letnímu posezení. Ale jak si vybrat ten správný typ zahradního chodníku?

Zařizujete svou zahradu a jednoduše si nevíte vybrat? Poradíme vám.

Šlapání po kamenech

 Kámen je výbornou volbou do každého typu zahrady. Dokonale splyne s prostředím i v menší zahrádce a naopak vynikne ve větší. Vybrat si můžete mezi přírodním nebo umělým kamenem. Přírodní je nejlepší s rozvrstvené strukturou, například zapuštěný do  trávníku . Je však třeba počítat s vyšší cenou. Při umělém se můžete spolehnout na přesnost opracování do požadovaného tvaru a vybrat si můžete i odstín, který se nejlépe hodí do koncepce vaší zahrady. Pozor si však třeba dát na kvalitní, fixní osazení a všímejte si i tloušťku kamenné desky, měla by mít minimálně 5 – 8 cm.

Dřevo do zahrady prostě patří

Přestože nejde o běžný typ zahradního chodníku, dřevo v zahradě působí nejen přirozeně, ale i romanticky a originální. Zvolit můžete dřevěné trámy, pražce, krájené dřevo nebo kulatinu. Nejlevnějším řešením je určitě dřevo z vlastní zahrady, po čase se vám to však nemusí vyplatit a vlivy počasí váš chodník ztratí svou funkci. Vhodný je spíše akát nebo dub. Z exotických dřevin to může být massanduba, teak nebo bangkirai.

Beton se přizpůsobí

Kromě tradiční zámkové dlažby, kostek nebo jiných tvarů uložených těsně na sebe, existuje i jiný způsob uplatnění betonu při realizaci chodníku. Možná se to nezdá ale betonové desky mohou být i v dokonalé imitaci dřeva. Povrch je reliéfní, odolný a navíc snadno udržovatelný. Při oddělených deskách je velmi příjemná i kombinace se štěrkem.

Sypké chodníky

Hledáte nejjednodušší a nejrychlejší možnost realizace chodníku ? Vaší volbou bude určitě sypký materiál, například štěrk, písek, antuka nebo břízolit. Velkou výhodou takových zahradních chodníků je snadné odvádění dešťové vody. Při „pokládání“ však určitě budete potřebovat kromě sypkého materiálu i obrubníky a geotextilii. Díky nim se chodník nebude rozcházet a míchat se zeminou.

Může vás zajímat

Napsat komentář