Prozradíme vám 7 základních pozitiv korku

Zjišťovali jsme klady a zápory korkové podlahy, které vám usnadní rozhodování. V nabídce jsme objevili i vylepšené novinky.

Ale pěkně po pořádku. Věděli jste, že při získávání korku se korkový dub, ze kterého se těží, vůbec nepoškodí? Korek totiž tvoří kůru tohoto pozoruhodného stromu, rostoucího převážně v oblasti Středozemního moře.

Korkové duby se dožívají až 250 let a kůru z nich možná poprvé oloupat zhruba po čtvrtstoletí jejich růstu. Následně se z nich kůra těží každých 9 let. Strom má jako jediný v celé rostlinné říši schopnost regenerace, kůra mu průběžně znovu dorůstá.

Teplá na dotek

Korek má díky vysokému obsahu vzduchu nízkou tepelnou vodivost. Korková podlaha tak dosahuje iv zimě přibližně stejnou teplotu, jakou má vzduch v místnosti. Pro svou houbovité strukturu působí na dotek hřejivě, jakoby vyzařovala vlastní teplo.

Pružná

Podlaha z korku je tvarově stálá, díky pružnosti i při pádu těžšího či ostrého předmětu se sice na chvilku stlačí, ale následně vrátí do původního tvaru bez deformace. Tak se poškodí mnohem těžší než jiné podlahy. Pružnost se pozitivně projevuje i při chůzi. Příjemně odpruží každý krok a šetří tak klouby a celý pohybový aparát.

Tichá

S pružností lehce souvisí i schopnost korkové podlahy spolehlivě pohlcovat zvuk. Poslouží jako výborný zvukový izolant, pohlcuje zvuky, tlumí kroky a zlepšuje akustiku prostoru. Nejvíce ji oceníte u malých dětí, neboť utlumí i jejich silnější dupot.

Přírodní a povlečení

Korek se při výrobě podlah využívá ve své přírodní podobě bez přídavků škodlivých chemických látek. Korková podlaha odolává bakteriím, nepropouští kapaliny, je odolná proti plísním a škůdcům, nepřitahuje ani nepohlcuje prach, a vytváří příjemné antistresové prostředí. Není náročná na údržbu, stačí ji přetřít mírně vlhkým hadrem nebo vysát, proto je vhodná pro alergiky.

Odolná proti vodě a ohni

Každá korková podlaha obsahuje přírodní sloučeninu, takzvanou korkovinu, kterou zčásti tvoří přírodní vosky. Díky nim je přirozeně voděodolná. V případě požáru se zase chová jako inhibitor, tedy zabraňuje šíření požáru a hlavně při hoření neuvolňuje žádné jedovaté výpary.

Na podlahové topení

Oproti jiným podlahovinám má korková podlahovina větší tepelnou setrvačnost, proto její počáteční přehřátí trvá o něco déle, ale na druhou stranu si udrží teplo déle. Hodí se proto na pokrytí podlahového vytápění bez energetických ztrát a velmi dobře vyhovuje všem předepsaným normám.

Různorodá

V nabídce korkových podlah najdete nejen jejich typické odstíny přírodního materiálu, ale širokou škálu barevných provedení a dekorů. Různou strukturou a povrchovou úpravou se dokáže přizpůsobit jakémukoliv stylu. Na výběr máte i způsob položení, buď jako plovoucí podlahu, nebo jako tradiční lepenou dlažbu.

Jaké má nevýhody?

Příjemná měkkost korkových podlah má i svou odvrácenou stranu. Pokud na ní ponecháte těžký předmět po delší dobu, může zanechat otisky, které se zcela neztratí. Této nepříjemnosti však můžete zabránit pomocí podložek, které rozloží hmotnost nábytku na větší plochu.

Druhá nevýhoda tohoto přírodního materiálu je jeho přirozená změna barevnosti na místech, kde je korek vystaven dlouhodobému přímému slunečnímu záření. Za třetí je to vyšší pořizovací cena, kterou však kompenzují pozitivní pocity při jejím dlouhodobém užívání.

Oblíbeným typem korkové podlahy je odolnější korková plovoucí podlaha s nášlapnou vrstvou z vinylu – takzvaný vinyl – korek. Spojuje výjimečné izolační vlastnosti korku s odolností vinylu. Korek přitom zajišťuje vynikající tlumící a zvukověizolační vlastnosti podlahy. Horká novinka je podlaha z kombinace těchto materiálů o tloušťce 6 mm s klik spojem, který je vyroben z korku.

likor_mg_8690

Může vás zajímat

Napsat komentář